Podaří se to...?

10. březen 2015 | 14.41 |

Liberecké sdružení ARCHA 13 přišlo s nápadem vybudovat památník , který by připoměl místa kde v 1. světové válce mnoho válečných zajatců prožívalo nesčetná utrpení a některé zde zastihla i smrt. Památník by měl stát právě v místech, kde v té době byl zajatecký tábor.  Svou rozlohou 84 ha patřil mezi pět největších táborů v celé republice. Přežívalo v něm až 55 000 zajatců, tedy více lidí, než tehdy bylo v samotném městě.  To si dnes ani neumíme představit.... Na samotném místě skutečného tábora se nic nezachovalo, neboť tam později město vybudovalo letiště a celou plochu bylo nutné srovnat do vhodného terénu. Jediné co se dochovalo, je nedaleký zajatecký hřbitov, místními obyvateli zvaný "Rusák", kde jsou pochování především Rusové a Italové. Studii zamýšleného památníku vytvořil známý architekt a herec David Vávra, který navštívil děti v naší škole a s dětmi na toto téma  hovořil.  To bylo otázek i odpovědí, děti celá historie velmi zajímala a hlavně ti malí kluci měli bujnou představivost a neúnavně se hlásili o slovo, tak jako ve škole.

IMG_9108IMG_9104

Na otázky Davida Vávry děti většinou znaly odpověď, a když se jich mimo jiné zeptal: "Co myslíte, že ti zajatci asi snídali ?"  Z lavic se ozývalo: Tvrdý chleba, chleba s máslem, chleba s marmeládou...v tom jeden malý klučina horlivě prohlásil: "taky chleba s nugetou!" 

Ale k uskutečnění celého záměru je zřejmě ještě dlouhá cesta, nic není snadné, jak to už bývá. Zatím zůstává  otázkou - podaří se to...?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Podaří se to...? mi-lada 13. 03. 2015 - 07:04