Na Liberecké výšině.

13. leden 2014 | 16.02 |
› 

Krátce po nedělním obědě mi zazvonil telefon.  "Mamko,  jdem se kouknout na výšinu, nechceš jít s námi ? Za půl hoďky jsme u vás.." Jasně, že takové pozvání neodmítnu, navíc je docela hezky, žádný mrazivý leden.SAM_0476  Z parkoviště v Lidových sadech je to lesem pěkná procházka, i málo zdatný to při stoupání do kopce ujde. Na historickém snímku je původní podoba Liberecké výšiny, která byla postavena v letech 1900 - 1902, podle návrhu norimberského architekta J. Schmitze, tak jako Liebiegova Lesní vila, /tzv. Wolkerovo plicní sanatorium/, které se nachází v zalesněném prostředí o něco níž. Tento objekt už dávno ke svému účelu neslouží a jako některé jiné, dříve honosné budovy, chátrá. 

Pár slov z jedné publikace Krajanského sdružení rodáků a přátel Liberecka:

Historický pohled na původní podobu Liberecké výšiny vyvolává povícero otázek. Co to bylo za dobu, která téměř přes noc z kmánů učinila pány a umožnila jim stavět čtvrti letohrádků a v lesích umělé hrady ? Kde se v kdysi chudém městě pod Ještědem vzala ta mocná síla, která prakticky během deseti let vytvořila mezi starou zástavbou a zalesněným Kovářským kamenem celé Lidové sady, dílo,  které dodnes vzbuzuje úctu i nadšení ? A jak se tu asi žilo, v ulicích, které dodnes platí za nejlepší liberecké adresy ? A konečně, jak s tímto úžasným dědictvím jednou v budoucnu naložíme ?

Kdo někdy Lidové sady křížem krážem prošel, kdo zašel do ZOO,   či Botanické zahrady,  dá mi jistě za pravdu, že je tam v té čtvrti plné zahrad a rododendronů skutečně hezky. To jsem jen odbočila, teď už  půjdeme na Libereckou výšinu, která stojí téměř na úpatí Jizerských hor.

na Výšinu

k Výšině 1

k Výšině

lom

k Výšině 2

k Výšině 4  na Výšině 3

na Výšině 1  na Výšině 2

Výšina 4

Tak to je současná podoba po rozsáhlé opravě.  Ke konci minulého století byl objekt již několik let uzavřen, vyhlídková věž i restaurace pomalu chátrala a kolemjdoucí  turisté neměli žádnou šanci posadit se dovnitř, natož si vyšlápnout nahoru na věž a pokochat se výhledem do všech stran.  Dnes má budova nového majitele, a slouží zas k dřívějším účelům.

Výšina 3

Na kamennou věž se dá pohodlně vystoupat po dřevěných schodech se zábradlím, a z oken se rozhlédnout do všech stran.

ve věži

abych taky něco viděl

stín

výhled z věže

panorama 2

výhled k Jizerkám

panorama 3

Ještědské panorama

Cestu zpátky jsme zvolili jinou, o něco delší.

cestou dolů

zpáteční cesta z Výšiny

Vyšli jsme z lesa v krásné vilové čtvrti, mají to sice do kopečka, ale všechno tak upravené, až na mne dýchlo cosi honosného z  její dávné bohaté historie. Škoda jen, že už jsem si nic z toho nezvěčnila.

Lidové sady

A už jsme u neplaceného parkoviště, poblž ZOO, na konečné tramvaje. Tenhle výlet si ještě jednou dopřeju, ale v jinou roční dobu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Na Liberecké výšině. mi-lada 13. 01. 2014 - 18:35
RE(2x): Na Liberecké výšině. adil 15. 01. 2014 - 09:06
RE: Na Liberecké výšině. tales 14. 01. 2014 - 10:19
RE(2x): Na Liberecké výšině. adil 15. 01. 2014 - 09:13
RE(3x): Na Liberecké výšině. tales 15. 01. 2014 - 09:24
RE: Na Liberecké výšině. inenaso (nena) 15. 01. 2014 - 14:30