Dáme si Housku ?

28. červenec 2013 | 13.45 |
› 

Je libo housku s malým "há", nebo s tím větším ? Já si dala tu druhou, byl to pro mne mnohem větší zážitek..cedule....

V pátek, na sv. Annu , byl už od rána hic, jako v tom pekle. To mne však neodradilo, abych se nekoukla do místa, kde se do pekel samotná brána otvírá.... a jak jsem se pozorně dívala, fakt jsem zahlédla v podzemí i ty pekelné váhy, co se na nich Dorota Máchalová vážila, jo, jo, s čerty a jinými příšerami nejsou vůbec žádné žerty !

Nedaleko Máchova jezera je tajemný hrad Houska, nikdo neví, kdy a kdo tento hrad postavil, říká se, že je mnohem starší než Bezděz a že tu stál už za vlády Václava I. Nemá ani park ani zahradu, jen malé nádvoří, a zvláštní je, že tudy v dávné minulosti nevedla žádná hranice a ani obchodní stezka, takže nebylo vlastně co chránit.

když je vedro

Cestou z parkoviště sluníčko žhnulo, vše bylo žíznivé, my i ta tráva kolem...

cestou k hradu

Stín ! Konečně trochu toho stínu !

kdo se tu skrývá

Trochu tajemné to cestou bylo...

cesta

Tak ještě pár kroků a už jsme tady !

Houska 1

Od kastelána, který nás hradem provázel, jsme se dozvěděli, že v roce 1924 tento hrad koupil senátor a prezident Škodových závodů v Plzni pan Josef Šimonek, který ho až do roku 1939 používal jako letní rodinné sídlo. Pak potkal tuto stavbu klikatý osud a teprve začátkem 90. let 20. století byl v restitucích vydán Šimonkovým potomkům.

IMG_6358

Kastelán dále uvedl, že ti ho nechali postupně opravovat a byl zpřístupněn veřejnosti v dějinách poprvé, a to v roce 1999.

Uvnitř nenajdete téměř žádné starodávné vybavení, ale za zmínku stojí velké množství trofejí a vkusně upravené sály. Proto také Houska přes léto ožívá různými kulturními akcemi a je zde možné se nechat i oddat.

interier 4

trofeje

trofeje 2

interier 3

interier 2

A také výhled z okna se nabízel...

výhled z Housky

výhled k Bezdězu

Tam na obzoru tyčí se Bezděz...

intarier 3

interier Housky

Nejtajuplnější je však hradní kaple, prý právě pod ní je pověstná brána do pekel, tak jsem v ní raději nefotila, co kdyby.....? A kdyby v ní někdo měl přece jen přání být oddán? Proč ne, ta možnost tu je !  Ale pozor, pozor, legenda praví, že zrovna tady se otvírá ta brána do pekel....

Cestou domů bylo v autě také jako v tom pekle, ať žije klimatizace ! Trochu jsme bloudili kvůli objížďkám, mně to však nevadilo. Já se jen dívala na krajinu, na tu naši, krásnou a ryze českou !

Ještěd

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dáme si Housku ? amelie00 30. 07. 2013 - 20:41