To bejvávaly zimní radovánky....

15. leden 2012 | 17.54 |

Zima už vystrčila svoje drápky, přiznám, že s přibývajícím věkem ji zrovna nemusím, jaro mám raději. Ale koloběh přírody žádá si svoje a tak je dobře, že už je sníh a nový tu připadává. Jak se tak koukám z okna ven, na sněhové vločky co ve větru tančí a na oblohu těžkou a šedivou, přišly mi na mysl vzpomínky, jaké tov bílém bývaly v dětství zimní radovánky...Bývávaly, myslím, že dnešní děti si sněhu tak neužijí,snad jenom ty, s lyžemi, s rodiči na sjezdovkách. stopy A kopečky na vsi prázdnotou zejí, jsou celý den opuštěné, žádné veselé dětské hlaholení, ticho jak po pěšině. Nevím jak u vás, já to tu vidím, živo je jenom opravdu na sjezdovkách, a tam to zrovna moc levné není. Na chvíli vrátit se do časů dětství, to jsme si všichni na sněhu užívali - na kdejaký kopeček se sáňkami, plastové boby jsme neznali a lyže? Vy mladí, nesmějte se, ale lyže jsme, my děti doma měly, to tedy jo !  I když peníze nebyly aby nám je rodiče koupit mohli, táta byl šikovný a vyrobil je. Byly dřevěné, na ohnuté špičce měly bambulku a zespodu ani ta středová drážka jim nechyběla.  A vázání? a boty? To byla rarita:  Žádné, tenkrát lepší kandaháry, při kraji lyží byly kovové úchyty a na nich kožený řemínek. Tím se připevnila špička boty, pod patou byl na lyžích připevněn plíšek a na něm vázání na patu. Vzadu taková jakoby kovová páčka, ta se na patě zaklapla a už se jelo. A aby to z paty nepadalo, přitloukl nám tatínek na pevný kramflek zezadu proužek silnější kůže a bylo !  Vázání drželo po celou dobu, bylo to dobře tatínekm vykoumané. A boty? Žádné lyžáky, ani ty pogumované jsme tenkrát neměly, jen kožené boty šněrovací. Jo, nám to ale nevadilo, nikdo se druhým neposmíval, jaké má  zimní vybavení. Ty druhé děti, na tom nebyly o moc lépe, sněhu i tak jsme si užívaly.únor 2009 024 Chodívali jsme všichni pod letiště, na zákopy, a odtud s mírného svahu jezdili k potoku. Co byly ty zákopy? To vojáci mívali v těch místech cvičení, byl to takový val, kde se tenkrát při cvičné střelbě skrývali.  A když pochodovali silnicí přes letiště, nesl se do vsi jejich zpěv -Okolo Hradce, v malé zahrádce...nebo rázné povely, dost často ve slovenštině, a leh a plížení, plác sebou do bláta, pozóór, a tak.... Ale to jsem zas od zimních radovánek tak trochu odbočila.

Když býval sníh větrem do tvrda ufoukaný a mrazem pěkně ztuhlý, kreslili jsme do sněhu prstem srdce a kolečka a předháněli se, komu se podaří obrazec vyjmout aby se nerozpadl. Také jste to někdy už zkoušeli? Na saních jsme pak jezívali většinou po cestě, tenkrát auto ve vsi snad ani nebylo, cesta bývala někdy nesypaná a tak nám to z mírného kopečka docela jezdilo. A také na potoce, tam jsme se vyblbli, při tuhých zimách býval tam led. Prozkoumávali jsme jeho zátočiny, občas se sklouzli i bizardní rampouchy hledali.  Byly různé, roztodivné, jak se na kořenech stromů tvořily, a občas to k líznutí svádělo, takové lízátko, hlaďounké, jakoby skleněné....  Jak málo nám stačilo  k našemu dovádění, věřte mi, ráda vzpomínám.  K potoku, od cesty jsme si, my děti, klouzačku udělaly a když pořádně mrzlo, táta nám ji vodou poléval. podzim 2008-únor 2009 066Terén byl potom bezvadně tvrdý, a my jsme se dolů na sedátku vozily.  Znáte brusle - šlajfky? No tak dva páry nám jich táta na prkénko přidělal. Pak už jen sednout a z kopečka po ledu až k potoku se sjelo. Bruslit jsem také zkoušela, přece na šlajfkách, jak jinak ? Ale kličku na utažení jste ztratit nesměli, jak oko v hlavě střežit jste ji museli ! Jinak by bylo po bruslení....

Domů jsme se promrzlé vracely,  a ke kamnům do teplíčka....

Vím, doba je jiná, jinak se žije, v pohodlí, dostatku, jen jedno je zlé co se mi nelíbí - že často se nad druhé povyšují, ty děti z rodin movitějších !

v zimním oparu

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: To bejvávaly zimní radovánky.... tales 15. 01. 2012 - 19:08
RE(2x): To bejvávaly zimní radovánky.... adil 16. 01. 2012 - 13:45
RE: To bejvávaly zimní radovánky.... inenaso 15. 01. 2012 - 19:15
RE(2x): To bejvávaly zimní radovánky.... adil 16. 01. 2012 - 13:58
RE: To bejvávaly zimní radovánky.... apok@lypsÍk 15. 01. 2012 - 19:44
RE(2x): To bejvávaly zimní radovánky.... newold®blbne.cz 16. 01. 2012 - 09:09
RE(2x): To bejvávaly zimní radovánky.... adil 16. 01. 2012 - 14:13
RE: To bejvávaly zimní radovánky.... newold®blbne.cz 16. 01. 2012 - 09:11
RE(2x): To bejvávaly zimní radovánky.... adil 16. 01. 2012 - 14:18
RE: To bejvávaly zimní radovánky.... mi-lada 17. 01. 2012 - 09:35
RE: To bejvávaly zimní radovánky.... jarmila 17. 01. 2012 - 16:04
RE: To bejvávaly zimní radovánky.... jilda 18. 01. 2012 - 16:57